Liivataigen Retsept

Liivataigen on üks klassikalisi ja armastatud tainaid, mida kasutatakse laialdaselt magusates küpsetistes nagu pirukad, koogid ja küpsised. See tainas on oma nime saanud oma muredalt ja liivase tekstuuriga, mis sulab suus. Liivataigna teeb eriliseks see, et see koosneb vaid mõnest lihtsast koostisosast, kuid õige valmistamistehnika tagab selle pehme ja mureda tulemuse.

Liivataigna päritolu on jälgitav Prantsusmaale, kus seda tuntakse kui “pâte sablée”. Ajalooliselt on seda kasutatud nii soolaste kui magusate küpsetiste valmistamisel. Eesti köögis on liivataigen samuti populaarne ja sageli kasutatakse seda marjakookides ning pirukates.

Liivataigen koostisosad

  • 200 g nisujahu
  • 100 g külma võid
  • 75 g suhkrut
  • 1 munakollane
  • 1 tl vanillisuhkrut
  • Näpuotsatäis soola

Liivataigen dieet ja toiduvalmistamise aeg

Toitumisalane teaveAndmed
DieetEi ole vegan, ei ole gluteenivaba
Valmistamisaeg15 minutit ettevalmistust + 30 minutit külmkapis

Need andmed on ligikaudsed ja võivad varieeruda sõltuvalt kasutatud koostisosadest ja nende brändist.

Liivataigen valmistamisjuhised

  1. Valmista ette koostisosad – lõika külm või väikesteks kuubikuteks ja aseta külmikusse, et see püsiks jahedana. Vala nisujahu, suhkur, vanillisuhkur ja sool kaussi.
  2. Sega kuivained – kasuta suurt kaussi ja sega kõik kuivained ühtlaselt läbi.
  3. Lisa või – lisa külmad võikuubikud kuivainete hulka. Kasuta käsi või tainasegajat, et hõõruda või jahu sisse. Tulemuseks peaks olema liivataoline puru.
  4. Lisa munakollane – tee jahusegu keskele lohk ja lisa sinna munakollane. Sega kiiresti, kuni tainas hakkab kokku hoidma. Ära töötle üle, et vältida taina sitkeks muutumist.
  5. Vormi tainas ja jahuta – suru tainas palliks, mässi see toidukilesse ja pane külmkappi vähemalt 30 minutiks. Külmkapis seismine aitab tainal tugevamaks muutuda ja lihtsamini rullida.
  6. Rulli tainas lahti – jahusta tööpind ja rulli tainas umbes 0,5 cm paksuseks. Tainas võib olla mure, seega töötle seda ettevaatlikult.
  7. Küpsetamine – aseta tainas küpsetusvormi või lõika välja küpsised. Küpseta eelkuumutatud ahjus 180°C juures umbes 15-20 minutit või kuni tainas on kuldpruun.

Liivataigen serveerimissoovitused

Liivataigen sobib hästi magusate täidistega, näiteks värskete marjade või vanillikreemiga. Serveeri koos tassitäie tee või kohviga.

Liivataigen toitumisalane teave

Toitumisalane teave1 portsjon (50 g)100 g
Kalorid220 kcal440 kcal
Valgud3 g6 g
Rasvad12 g24 g
Süsivesikud25 g50 g

Toitumisalane teave on ligikaudne ja võib varieeruda sõltuvalt kasutatud koostisosadest.

Liivataigen Alternatiivsed versioonid

Liivataigen on klassikaline retsept, kuid seda saab hõlpsasti kohandada vastavalt maitsele või vajadustele. Järgnevalt on mõned alternatiivsed versioonid, mis võimaldavad retsepti muuta tervislikumaks või vastavaks eri dieedieelistustele.

Vegan Liivataigen

Vegan versiooni jaoks asenda või taimse margariini või kookosõliga. Munakollase asemel kasuta 2 supilusikatäit külma vett või linaseemnegeeli (1 spl jahvatatud linaseemneid ja 3 spl vett). Tainas jääb mure ja sobib suurepäraselt vegan magustoitude valmistamiseks.

Gluteenivaba Liivataigen

Gluteenivaba versiooni jaoks kasuta nisujahu asemel gluteenivaba jahusegu, näiteks riisijahu, mandlijahu ja kartulitärklise segu. Lisa tainale 1 tl ksantaankummi, mis aitab siduda koostisosi ja parandab taina tekstuuri. Gluteenivaba liivataigen sobib ideaalselt neile, kes väldivad gluteeni.

Madalama suhkrusisaldusega Liivataigen

Kui soovid vähendada suhkru kogust, kasuta 50 g tavalise suhkru asemel 30 g kookospalmisuhkrut või erütritooli. See annab liivataignale kergelt karamellise maitse ja vähendab kalorsust. Sobib hästi neile, kes soovivad tervislikumat alternatiivi.

Tervislikum Liivataigen täisterajahuga

Asenda tavaline nisujahu täisterajahuga. See annab liivataignale kergelt pähklise maitse ja lisab rohkem kiudaineid. Tainas võib olla veidi raskem rullida, seega võid lisada 1-2 supilusikatäit vett, et tainas paremini kokku hoiaks.

Liivataigen Korduma Kippuvad Küsimused

Kuidas vältida, et liivataigen muutuks küpsetamisel liiga kõvaks?
Liivataigna töötlemisel ole ettevaatlik, et tainast mitte üle segada. Külm või ja kiire töötlemine aitavad tagada, et tainas jääb mure ja pehme. Samuti jahuta tainast enne küpsetamist vähemalt 30 minutit.

Kas liivataigna võib ette valmistada ja külmutada?
Jah, liivataigent saab edukalt külmutada. Vormige tainas palliks, mässige see tihedalt toidukilesse ja asetage sügavkülma. Tainas säilib külmutatult kuni 3 kuud. Enne kasutamist laske tainal külmikus sulada.

Mida teha, kui liivataigen mureneb ja ei hoia koos?
Kui tainas mureneb liiga palju, lisage veidi külma vett, üks supilusikatäis korraga, kuni tainas hakkab kokku hoidma. Oluline on mitte lisada liiga palju vedelikku, et tainas ei muutuks sitkeks.

Kas ma saan kasutada täisterajahu tavalise nisujahu asemel?
Jah, täisterajahu võib kasutada, kuid see muudab taina tekstuuri ja maitset. Täisterajahuga tainas võib olla raskem rullida ja natuke tihkem, kuid see on tervislikum ja pakub rohkem kiudaineid.

Miks peab liivataigna külmkappi panema enne küpsetamist?
Liivataigna jahutamine aitab võil taheneda ja vähendab küpsetamise ajal taina levikut. Jahutatud tainas on kergem rullida ja hoiab küpsetamisel paremini oma kuju.

Kuidas muuta liivataigen šokolaadimaitseliseks?
Lisa tainasse 2 supilusikatäit kakaopulbrit ja vähenda jahu kogust vastavalt. Kakaopulber annab tainale rikkaliku šokolaadimaitse ja sobib hästi erinevate magusate täidistega.